Małgorzata Rogala to polska pisarka kryminałów i thrillerów psychologicznych, która zbudowała szerokie grono czytelników dzięki powieściom łączącym kryminalną zagadkę z pogłębionym rysem psychologicznym i wyraźnym tłem obyczajowym. Jej powieści nie są rasowymi whodunit - bardziej interesuje ją to, dlaczego ludzie robią to, co robią, niż sam fakt przestępstwa. Twórczość adresuje głównie do dorosłych, choć część serii - wydawana pod pseudonimem Celina Stefańska - trafia do dzieci. Prywatnie jest introwertyczką, miłośniczką jazzu, języka francuskiego i natury, co niekiedy widać w detalach budujących nastrój jej powieści.
Serie kryminalne i ich bohaterowie
Najszerzej rozpoznawalną serią Rogali jest cykl z Agatą Górską i Sławkiem Tomczykiem - parą warszawskich policjantów, których losy toczą się przez kilka tomów wydanych przez Znak Crime. Seria zaczyna się od "Dobrej matki" i prowadzi przez "Ważkę", "Zastrzyk śmierci", "Grzech zaniechania" i "Punkt widzenia" aż po "Kwestię winy" z 2021 roku. Każdy tom podejmuje osobne przestępstwo, ale między bohaterami narastają wątki ciągnące się przez całą serię. To kryminały, które czyta się przede wszystkim jako powieści o ludziach - napięcie buduje się nie tyle na tempie akcji, ile na portretach bohaterów i skomplikowanych relacjach między nimi. Seria trafia do czytelników, którzy w kryminale szukają czegoś więcej niż samej zagadki.
Drugi ważny cykl rozgrywa się w miasteczku o nazwie Pełnia. Jego główną bohaterką jest podkomisarz Monika Gniewosz - postać z wyrazistym charakterem, uwikłana w środowisko skrywające wieloletnie sekrety. Atmosfera tej serii jest gęstsza i bardziej klaustrofobiczna niż w cyklu z Agatą Górską, a tempo narracji - wolniejsze, skupione na nastrojach i tym, co ludzie wolą przemilczeć. "Milcząc jak grób", "Za cenę śmierci" i "Na wieczne potępienie" - to propozycja dla czytelników, którzy cenią klimat i psychologię postaci co najmniej tak samo jak samą zagadkę. Obok kryminałów Rogala ma na koncie "To, co najważniejsze" z 2022 roku - powieść obyczajową dla tych, którzy chcą sięgnąć po coś poza schematem kryminalnym. W 2025 roku ukazały się kolejne tytuły: "Nikt nie powiedział" oraz "Perła czasu".
Gosia i Janek - kryminał wakacyjny dla dzieci
Pod pseudonimem Celina Stefańska, we współpracy z wydawnictwem Edu-Książka, pisarka stworzyła serię "Gosia i Janek" - wakacyjną historię detektywistyczną dla dzieci. Dwoje dzieciaków, wakacyjny cypel, letnie miasteczko przy morzu, tajemnica wyłaniająca się z codziennych wydarzeń. W tle pojawia się pies, mapa, lista podejrzanych sąsiadów - i cały klimat przygody, którą chce się czytać dalej. Seria jest chętnie wybierana przez rodziców szukających lektury angażującej dziecko historią i zmuszającej do myślenia, a nie tylko do oglądania ilustracji. Zagadka jest tu prawdziwa - nie dekoracyjna.
Najnowszy tytuł z tego cyklu - "Gosia i Janek. Ukryty skarb" z 2026 roku - trzyma się tej sprawdzonej formuły. Dla dorosłych czytelników w tym samym roku ukazało się "Zdarzyło się w Bagiennym Lesie", nowa powieść z elementami tajemnicy, utrzymana w typowym dla Rogali klimacie - pozornie spokojne otoczenie, pod powierzchnią którego coś się kryje.
Egzemplarze w antykwariacie
Książki Małgorzaty Rogali regularnie trafiają do naszego antykwariatu - najczęściej wcześniejsze tomy znanych serii, rzadziej nowości czy egzemplarze trudniejsze do znalezienia w bieżącej sprzedaży. Kto szuka konkretnego tomu cyklu z Agatą Górską, by uzupełnić serię, albo chce zacząć od pierwszej części "Pełni tajemnic", może trafić na egzemplarz w stanie dobrym lub bardzo dobrym - w cenie niższej niż w regularnej sprzedaży. To samo dotyczy serii dla dzieci, gdzie wcześniejsze tomy "Gosi i Janka" pojawiają się w ofercie sporadycznie. Stan każdego egzemplarza opisany jest na karcie produktu. Oferta zmienia się dynamicznie - warto zaglądać.
Szerzej polskie kryminały znajdziesz w kategorii kryminał książki. Dla młodszych czytelników prowadzimy też osobną sekcję książeczki dla dzieci.